Kancelaria Głowacki
Efektywność energetyczna
Kontrakty ESCO – na co zwrócić uwagę
piątek, 19 marca 2010 15:59


ESCO czyli Energy Services Company – przedsiębiorstwa świadczące usługi energetyczne prawdopodobnie rozpowszechnią się w Polsce w najbliższym czasie wraz z przyjęciem ustawy o efektywności energetycznej.

 

Wielu postrzega kontrakty typu ESCO jako doskonałą okazję do zarobienia - bez nadmiernych a czasem żadnych, nakładów własnych. Tak może być, pod warunkiem, że nie popełnimy błędów przy formułowaniu takiego kontraktu i dobrze zabezpieczymy swój interes.


Subscribe
Przeczytaj cały artykuł…
 
Białe certyfikaty - negatywna weryfikacja oszczędności energii wyłącza z przetargów na 5 lat
niedziela, 14 marca 2010 11:14

Projekt ustawy o efektywności energetycznej (wersja z dnia 5 listopada 2009 r.) będzie musiał jeszcze być dopracowany. Weźmy np. zapis par. 22 ust. 6 projektu, przewidujący, iż o negatywnej weryfikacji oszczędności Prezes URE niezwłocznie zawiadamia podmiot, który otrzymał tzw. "biały certyfikat". Czy ktoś zapomniał, że w takim przypadku powinno się wydać decyzję administracyjną? Mniejsza o to, bo o charakterze aktu administracyjnego nie decyduje jego forma lecz treść. Nie chodzi zatem o nazwę lecz o możliwość zaskarżenia. Chyba, że ktoś z góry się godzi, iż otrzyma taki "wilczy bilet" obowiązujący w przetargach przez 5 lat.

Przeczytaj cały artykuł…
 


Szukaj

Copyright © 2009 - 2018 Michał Głowacki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z Portalu podlega Regulaminowi.