Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu - ang. Combined Heat and Power, CHP) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

news 

 

10 kwietnia 2024

Prezes URE ogłasza drugą z czterech tegorocznych aukcji na premię kogeneracyjną



4 kwietnia 2024

Komunikat URE: brak zainteresowania wytwórców premią kogeneracyjną indywidualną

 

20 grudnia 2023

Rekordowe zainteresowanie grudniową aukcją na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP)

25 października 2023

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 października 2023 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2024 opublikowane w Dz.U. poz. 2310

Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80 proc. podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50 proc. sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

W 2016 r. w kogeneracji wytworzono ok. 15,9% energii elektrycznej i ok. 61% ciepła systemowego.

Projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP2040 w. 2.1 z 8 listopada 2019 r.) wskazywał jako cel długoterminowy aby do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych były pokrywane przez ciepło sieciowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła ciepła.

Jako kluczowe w osiąganiu tego celu wskazano:

- rozwój kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła,

- rozwój ciepłownictwa systemowego,

- poprawa efektywności ciepłownictwa, a przede wszystkim do budowa i przekształcanie istniejących systemów w efektywne energetycznie systemy ciepłownicze.

Cyt. dokument z 8 listopada 2019 r. zakładał, iż w 2030 r. co najmniej 85% spośród systemów ciepłowniczych lub chłodniczych, w których moc zamówiona przekracza 5 MW spełniać będzie kryteria efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

Ponadto podkreślono ponadto kluczowe znaczenie technicznej rozbudowy ciepłownictwa sieciowego, "do czego przyczyni się rozwój kogeneracji, uciepłownianie elektrowni, zwiększenie wykorzystania OZE i odpadów w ciepłownictwie systemowym, modernizacja i rozbudowa systemu dystrybucji ciepła i chłodu oraz popularyzacja magazynów ciepła i inteligentnych sieci" (s. 79).

Ww. cele i polityki aktualnie realizuje w Polsce ustawa z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Ustawa ta wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: 

0B19B936 D122 4AC0 8255 389794C946DB   Linki

 

Taksonomia - energetyka gazowa

a) premii gwarantowanej indywidualnej; 

b) premii gwarantowanej; 

c) aukcji; 

d) naboru.

Proces legislacyjny dotyczący projektu ustawy był długotrwały - pierwsza wersja projektu jest oznaczona datą 16 marca 2017 r. Wcześniejszy mechanizm wsparcia operacyjnego w zakresie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - uzależniony od wielkości produkcji i bazujący na formule świadectw pochodzenia - przestał funkcjonować z dniem 31 grudnia 2018 r. System ten był stosowany w latach 2007-2012 a poprzez nowelizację ustawy - Prawo energetyczne uchwaloną w 2014 roku przywrócono oraz przedłużono jego funkcjonowanie do końca 2018 roku. 

W uzasadnieniu projektu nowej ustawy (z 16 marca 2018 r.) uznano, iż dla zapewnienia stabilności wsparcia oraz długofalowego planowania działań inwestycyjnych w obszarze wysokosprawnej kogeneracji niezbędne jest podjęcie środków zapewniających gwarancję niezmienności wsparcia w okresie niezbędnym do zwrotu poniesionych przez inwestorów nakładów inwestycyjnych.

Ze względu na uwarunkowania inwestycyjne zaproponowano piętnastoletni okres wsparcia. Wg cyt. dokumentu intencją było zapewnienie spójności okresów wsparcia z analogicznymi rozwiązaniami przyjętymi w obszarze mechanizmów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Nowy system opiera się o rozwiązania aukcyjne (w formule „pay as bid”). Wg oceny zawartej w uzasadnieniu projektu, ujęty w ustawie system aukcyjny jest zgodny z wewnętrznym rynkiem energii Unii Europejskiej. W tym zakresie 15 kwietnia 2019 r. Komisja Europejska wydała komunikat prasowy o zatwierdzeniu wsparcia w kwocie 5 mld euro w Polsce na produkcję energii elektrycznej w kogeneracji oraz ulgi w opłacie dla odbiorców energochłonnych.

Stosownie do zasad udzielania pomocy publicznej obowiązujących w dacie przyjęcia ustawy (w tym Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020” - EEAG) od 1 stycznia 2017 roku pomoc przyznaje się w drodze procedury przetargowej zgodnej z zasadami konkurencji na podstawie jasnych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych kryteriów.

W przyjętym mechanizmie aukcyjnym każdy z inwestorów przedstawia jedną ofertę w ramach aukcji. Wygrywają oferty o najniższych cenach ofertowych (jednostkowy poziom premii za wytworzenie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji). 

Aukcje są ogłaszane, przeprowadzane i rozstrzygane przez Prezesa URE analogicznie jak w przypadku systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, z tym iż z uwagi na specyfikę wysokosprawnej kogeneracji przewidziane są następujące modyfikacje:

  • aukcje prowadzone będą w formie elektronicznej (przy udziale Internetowej Platformy Aukcyjnej) lub w postaci tradycyjnej (papierowej) z uwagi na dużo mniejszą podaż projektów spodziewanych w ramach systemu wsparcia dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji w porównaniu do systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (ograniczenie kosztów tworzenia aplikacji elektronicznej),
  • wskazany zostanie minimalny i maksymalny czas przeprowadzenia sesji aukcji (od 3 do 10 dni roboczych), co pozwoli na właściwe przygotowanie dokumentacji na potrzeby zgłoszenia oferty w ramach aukcji,
  • wartość zabezpieczenia zostanie ustalona na poziomie 30 zł/kW mocy zainstalowanej elektrycznej dla wszystkich typów jednostek wysokosprawnej kogeneracji,
  • ostatecznym terminem na modyfikację oferty będzie dzień poprzedzający dzień zakończenia sesji aukcji, natomiast wycofanie oferty może nastąpić maksymalnie do godziny przed zamknięciem terminu sesji aukcji,
  • inwestorzy będą mieć maksymalnie 60 miesięcy na wybudowanie jednostki wysokosprawnej kogeneracji, bez względu na typ instalacji,
  • Prezes URE poinformuje Ministra Energii o wyniku aukcji w terminie 7 dni od dnia zakończenia aukcji (wydłużenie terminu z uwagi na rezygnację z elektronicznego charakteru aukcji). 

Mechanizm wsparcia zakłada stworzenie odrębnych uregulowań dla nowych i istniejących jednostek kogeneracji a także dla instalacji o mocy do 1 MW (patrz tabela - źródło: Projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - KPRM BIP).

 

Nowe jednostki kogeneracji

Istniejące jednostki

kogeneracji

 

Instalacje o mocy

do 1 MW   

 

 
 

W zakresie nowych instalacji mechanizm opierać się będzie na modelu aukcyjnym (aukcje w formule „pay as bid”).

 

Formuła przetargowa premiuje technologie i lokalizacje, gdzie wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji jest najbardziej efektywne ekonomicznie i przynosi największe efekty ekologiczne.

 

W proponowanym mechanizmie aukcyjnym każdy z inwestorów przedstawiać będzie jedną ofertę w ramach aukcji.

 

Wygrywają oferty o najniższych cenach ofertowych (jednostkowy koszt wytworzenia energii elektrycznej).

 

Wprowadzenie aukcji rozliczanych według ceny ofertowej („pay as bid”) promuje wyłącznie najbardziej efektywne technologie oraz lokalizacje, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów funkcjonowania systemu.

 

Zakłada się dopuszczenie do wsparcia wszystkich istniejących instalacji, gdzie jego wysokość odpowiadała będzie luce finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji, a rynkową ceną energii.

 

Powyższe rozwiązanie w odróżnieniu od zaproponowanego modelu aukcyjnego dla nowych instalacji lepiej odpowiada potrzebom istniejących instalacji, które dla utrzymania produkcji energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie wymagają stosownego wsparcia – wyeliminowane zostaje ryzyko, że istniejąca jednostka nie wygra aukcji, a tym samym nie będzie mogła utrzymać dotychczasowej produkcji.


Wysokość premii kierowanej do istniejących instalacji wysokosprawnej kogeneracji określana będzie corocznie w formie stosownego rozporządzenia.

 

Aby zapewnić, że wysokość premii jest optymalnie dostosowana do pokrycia luki finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach wysokosprawnej kogeneracji a ceną rynkową energii, wysokość premii będzie ustalana w oparciu o rzeczywiste dane rynkowe.


Coroczne ustalanie wysokości premii umożliwi właściwe dostosowywanie jej wysokości do zmieniających się warunków rynkowych.

 

Jednocześnie dopuszcza się możliwość określania wysokości premii na poziomie 0 zł/MWh, co oznaczać będzie, że w danym roku warunki rynkowe umożliwiają instalacjom wysokosprawnej kogeneracji funkcjonowanie bez konieczności dodatkowego wsparcia.

Dla instalacji najmniejszych (o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW) proponuje się wprowadzenie odrębnego mechanizmu polegającego na zagwarantowaniu stałej premii do ceny energii elektrycznej (feed in premium), o z góry określonej wartości.

 

Powyższe działanie umożliwi rozwój najmniejszych instalacji poprzez zapewnienie wystarczających środków finansowych na ich funkcjonowanie, przy jednoczesnej eliminacji barier administracyjnych związanych z partycypacją w systemie wsparcia.


Tego typu rozwiązanie pozwoli na rozwój instalacji wysokosprawnej kogeneracji szczególnie z sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a także w sektorze komunalnym (pozwoli na wykorzystanie instalacji wysokosprawnej kogeneracji na obszarach niewielkich aglomeracji lub osiedli, a także na potrzeby budynków użyteczności publicznej).

 

Małe instalacje wysokosprawnej kogeneracji mogą też stanowić istotny wkład w rozwój koncepcji klastrów energii na obszarach wiejskich.

 

 

W 2020 r. Prezes URE przeprowadził dwie aukcje na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w jednostkach kogeneracji. Pierwszą aukcję wygrała oferta przedsiębiorstwa Miejska Energetyka Cieplna Piła, która po rozstrzygnięciu aukcji wybuduje nową jednostkę kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej ponad 8 MW. Wartość premii dla tego podmiotu wyniosła ok. 39 mln zł. W wyniku rozstrzygnięcia drugiej aukcji powstanie 21 MW mocy zainstalowanej w źródłach wytwórczych. Pięć jednostek kogeneracyjnych otrzyma łącznie 95 mln złotych wsparcia.

Mechanizmy określone ustawą wydają się jednak niewystarczające dla skutecznego promowania kogeneracji - ze względu na niewystarczającą podaż wolumenu we wszystkich aukcjach przeprowadzonych do 2021 r. zastosowano tzw. „regułę wymuszenia konkurencji” (art. 22 ust. 2 ustawy), stosownie do której w przypadku gdy ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji lub wartość premii kogeneracyjnej wynikająca z tej ilości, objęta ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji, jest nie większa niż maksymalna ilość lub wartość, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 5 ustawy, aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej, aż do wyczerpania 80 proc ilości energii elektrycznej objętej ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji.

Według  Komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki z 4 kwietnia 2024 r. również w naborze organizowanym w marcu 2024 r. na premię kogeneracyjną indywidualną nie wpłynęła ani jedna oferta. Nabór obejmował duże (o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 50 MW) nowe i znacznie zmodernizowane jednostek kogeneracji. Od września 2021 r. to szósty nabór, który nie został rozstrzygnięty z powodu braku zainteresowania wytwórców skorzystaniem z systemu wsparcia dedykowanemu dla jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej równej lub większej od 50 MW.

Zgodnie z komentarzem Prezesa URE w ramach uruchomionego w 2019 roku systemu wsparcia jednostek kogeneracyjnych obserwowane jest powstawanie głównie mniejszych jednostek kogeneracji, które albo korzystają z - określanych corocznie w rozporządzeniu ministra ds. energii - premii gwarantowanych, albo uczestniczą - w organizowanych raz na kwartał – aukcjach.Wg oceny URE Wydaje się, że na obecnym etapie podejmowanie decyzji o budowaniu dużych jednostek kogeneracji opalanych gazem ziemnym będzie miało miejsce w ograniczonym zakresie.

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.